Angielski Twoj膮 szans膮

W roku szkolnym 2014/2015 ruszy艂a druga edycja og贸lnopolskiego programu jezykowego 鈥瀁oungster", kt贸ry w Polsce dzia艂a ju偶 od 2007r. W naszej szkole Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej poza regularn膮 nauk膮 j臋zyka angielskiego ,w ramach zaj臋膰 dodatkowych , uczniowie klas III maj膮 szans臋 rozwija膰 swoje umiej臋tno艣ci j臋zykowe w ramach tego programu.

Udzia艂 naszych trzecioklasist贸w w Programie Youngster to przede wszystkim korzy艣ci dla uczni贸w. Rozwijaj膮 swoje umiej臋tno艣ci j臋zykowe, motywacj臋 do samorozwoju, prze艂amywanie barier ekonomicznych i psychologicznych przy wyborze kierunku dalszej nauki.
YOUNGSTER to pogram wyr贸wnywania szans edukacyjnych m艂odzie偶y z teren贸w wiejskich poprzez nauk臋 j臋zyka angielskiego, realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we wsp贸艂pracy z Wydawnictwem Macmillan. Obecnie w programie uczestniczy blisko 4 tys. uczni贸w z 160 gimnazj贸w zlokalizowanych na terenach wiejskich.
W ramach programu YOUNGSTER uczniowie poddawani s膮 wst臋pnym testom plasuj膮cym a nast臋pnie organizowani w ma艂e grupy, odpowiadaj膮ce rozmiarem niemal grupom j臋zykowym w prywatnych szko艂ach j臋zykowych. Ich liczebno艣膰 nie przekracza 15 os贸b, co daje i ucz膮cym si臋, i nauczycielom du偶y komfort pracy. Co wi臋cej, wszyscy uczestnicy zostaj膮 wyposa偶eni przez wydawnictwo Macmillan w komplety nowoczesnych materia艂贸w do nauki j臋zyka angielskiego, dostosowane do ich poziomu kompetencji j臋zykowej i tempa nauki.
W swym za艂o偶eniu akademickim program YOUNGSTER to alternatywna forma rozwijania kompetencji j臋zykowej w stosunku do tradycyjnych lekcji j臋zyka obcego w szkole. O unikalno艣ci programu przes膮dzaj膮 zar贸wno proponowane metody pracy z gimnazjalistami  jak i spos贸b, w jaki wspierani s膮 sami nauczyciele j臋zyka angielskiego.
Istot膮 tej metodologii jest pozbawienie nauczyciela standardowych metod i form koercji, w tym przede wszystkim eliminacja ocen, prac domowych i kartk贸wek. Tym samym zar贸wno ucze艅 jak i nauczyciel zostaj膮 uwolnieni od tradycyjnego podzia艂u r贸l na kontroluj膮cego i kontrolowanego. Generalnie program opiera si臋 na pobudzaniu motywacji wewn臋trznej ucznia, akcentuj膮c nie obligatoryjno艣膰, lecz 艣wiadomy, wolny wyb贸r, swoist膮 szans臋 edukacyjn膮, z kt贸rej ucze艅 mo偶e, lecz nie musi skorzysta膰.
Z perspektywy czterech lat funkcjonowania programu YOUNGSTER mo偶na ju偶 zasadnie twierdzi膰, 偶e opisane wy偶ej za艂o偶enia metodologiczne znalaz艂y zdecydowane potwierdzenie w codziennej praktyce pracy z uczniami. Dowodz膮 tego sta艂e przyrosty kompetencji j臋zykowej, pokazywane na testach post臋pu przez kolejne roczniki uczestnik贸w programu. Co godne podkre艣lenia, gimnazjali艣ci, kt贸rzy skorzystali z programu osi膮gaj膮 te偶 zauwa偶alnie lepsze wyniki w ko艅cowym egzaminie gimnazjalnym z j臋zyka angielskiego, i to pomimo faktu, 偶e program w swym za艂o偶eniu do egzaminu wprost nie przygotowuje.
W ramach programu uczniowie przyst臋puj膮 r贸wnie偶 do konkurs贸w i test贸w. W zesz艂ym roku szkolnym 2013/2014 uczniowie naszego gimnazjum  w konkursie na 鈥濶ajbardziej kreatywne przebranie karnawa艂owe w stylu brytyjskim" zdobyli g艂贸wn膮 nagrod臋.