Warsztaty w ramach projektu "M艂ody obywatel"

M艂odzie偶 z Gimnazjum w Lutomi Dolnej realizuje program "M艂ody obywatel". W dniu  8 lutego odby艂y si臋 warsztaty prowadzone przez animatork臋 Centrum Edukacji Obywatelskiej Pani膮 Ann臋 Ch臋膰.
Mia艂y one na celu wsparcie uczni贸w uczestnicz膮cych w programie "M艂ody obywatel" w realizacji ich projektu uczniowskiego.

Warsztaty w ramach projektu M艂ody obywatel

M艂odzie偶 pracuje ju偶 od kilku miesi臋cy, badaj膮c zasoby lokalnej spo艂eczno艣ci.
Kolejnym krokiem by艂o  podj臋cie decyzji dotycz膮cej wyboru konkretnego tematu oraz celu projektu. Zaj臋cia prowadzono metod膮 warsztatow膮- r贸偶norodnych 膰wicze艅, zada艅 i zabaw. Podczas ich trwania,na bazie dotychczas wypracowanych informacji, podj臋ta zosta艂a ostateczna decyzja, co grupa gimnazjalist贸w z  Lutomi Dolnej b臋dzie robi艂a w dalszej cz臋艣ci projektu. Zastanawiali艣my si臋 tak偶e nad tym, jakich wa偶nych sojusznik贸w powinni艣my pozyska膰, czego od nich oczekujemy, ale tak偶e- co mo偶emy im zaoferowa膰, aby wsp贸lnie wzmacnia膰 lokaln膮 spo艂eczno艣膰.
Wsp贸lnie, metod膮 burzy m贸zg贸w i za namow膮 rodzic贸w, zdecydowali艣my, 偶e nawi膮偶emy wsp贸艂prac臋 z Klubem Seniora w Bystrzycy Dolnej oraz poprzez wywiad i znajomo艣膰 艣rodowiska lokalnego znajdziemy i zaktywizujemy te osoby, kt贸re z r贸znych przyczyn nie wychodz膮 z domu i nie maj膮 kontakt贸w nawet z s膮siadami.
Wszystko dok艂adnie zaplanujemy w naszym harmonogramie dzia艂a艅, podzielimy si臋 zadaniami i ruszamy do pracy.
Nasze cele projektu 鈥濵艂ody obywatel":
鈥 z艂amanie stereotyp贸w,
鈥 po艂膮czenie pokole艅,
鈥 aktywizacja os贸b starszych nienale偶acych do Klubu Seniora,
鈥 wzmocnienie samooceny senior贸w i m艂odzie偶y,
鈥 motywowanie  do dzia艂a艅 i docenianie starszych os贸b w spo艂ecze艅stwie lokalnym,
鈥 umo偶liwienie seniorom kontaktu z m艂odzie偶膮,
鈥 promocja projektu "M艂ody obywatel" i Klubu Seniora oraz Gimnazjum w Lutomi Dolnej i Gminy 艢widnica.

M艂ody obywatel

Od  wrze艣nia 2010 r. nasze gimnazjum bralo udzia艂 w og贸lnopolskim projekcie "M艂ody obywatel" realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dzi臋ki niemu uczniowie  mogli zbada膰, jak ludzie z ich miejscowo艣ci wsp贸艂pracuj膮 ze sob膮, jak komunikuj膮 si臋 i co jest wa偶ne dla lokalnej to偶samo艣ci. Uczniowie podejmowali szereg zada艅 , nad kt贸rych przebiegiem czuwa艂 koordynator projektu p. E. Zerka.

Celem programu by艂o umo偶liwienie m艂odym ludziom prowadzenia dzia艂a艅 s艂u偶膮cych wzrostowi zaufania, wsp贸艂pracy mi臋dzy lud藕mi, poczucia to偶samo艣ci lokalnej i lepszej komunikacji w miejscowo艣ci.

Uroczyste zako艅czenie projektu odby艂o si臋 w kwietniu 2013 r. w Bystrzycy G贸rnej. Podczas imprezy rozstrzygni臋to konkurs, kt贸ry by艂 efektem ostatniego przedsi臋wzi臋cia gimnazjalist贸w- mianowicie czytania bajek m艂odszym kolegom. Oto fotorelacja z uroczysto艣ci:

M艂ody obywatel