Akademia uczniowska

Dnia 12 stycznia 2010 podczas konferencji inauguruj膮cej projekt Akademia Uczniowska zorganizowanej w Warszawie dyrektor Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej El偶bieta Marci艅ska podpisa艂a umow臋 o realizacji projektu w szkole w latach 2010 - 2014.

Szczeg贸艂y projektu :
Akademia Uczniowska. Projekty matematyczno 鈥 przyrodnicze w gimnazjach to nowy program Centrum Edukacji Obywatelskiej, w kt贸rym w ramach szkolnych k贸艂 naukowych realizowane b臋d膮 zaj臋cia dodatkowe z przedmiot贸w matematyczno-przyrodniczych. Uczniowie przeprowadz膮 obserwacje i eksperymenty zwi膮zane z programem nauczania oraz przygotuj膮 projekty wzajemnej nauki. Nauczyciele uczestnicz膮cy w programie wezm膮 udzia艂 w kursach rozwijaj膮cych ich wiedz臋 i umiej臋tno艣ci potrzebne do stosowania w nauczaniu metod pomagaj膮cych rozwija膰 kompetencje kluczowe uczni贸w.

Szkolne ko艂a naukowe. W szko艂ach uczestnicz膮cych w programie przez ca艂y czas jego trwania, czyli do kwietnia 2014 roku, b臋d膮 prowadzone szkolne ko艂a naukowe z wybranych przedmiot贸w matematyczno-przyrodniczych (matematyka, chemia, fizyka, biologia) przy u偶yciu metod pomagaj膮cych rozwija膰 kompetencje kluczowe.

Gimnazjali艣ci poznaj膮 techniki eksperymentalne, zaplanuj膮 i przeprowadz膮 zgodnie z procedur膮 naukow膮: obserwacje, eksperymenty i projekty zespo艂owe, dotycz膮ce wybranych partii materia艂u nauczania zwi膮zanych z realizacj膮 podstawy programowej. Intencj膮 programu jest, aby ka偶dy z uczestnicz膮cych w nim gimnazjalist贸w co najmniej kilka razy wzi膮艂 udzia艂 w zaj臋ciach szkolnych k贸艂 naukowych, prowadz膮c z innymi uczniami projekt wzajemnego nauczania.

Uczniowie z r贸偶nych wojew贸dztw pracuj膮cy nad tym samym zagadnieniem b臋d膮 wsp贸艂pracowa膰 online. Eksperymenty, obserwacje i projekty wykonane przez uczni贸w b臋d膮 prezentowane na forum szko艂y oraz na specjalnie przygotowanej platformie internetowej.

CEO sfinansuje dodatkow膮 prac臋 nauczycieli prowadz膮cych szkolne ko艂a naukowe oraz organizuj膮cych wycieczki naukowe, a tak偶e dostarczy szko艂om uczestnicz膮cym w programie zestawy ma艂ego badacza oraz mikroskopy laboratoryjne.

Projekt gimnazjalny.

Zgodnie z zapowiedzi膮 MEN, poczynaj膮c od rocznika, kt贸ry rozpocz膮艂 nauk臋 w roku szkolnym 2009/2010, na zako艅czenie gimnazjum ka偶dy ucze艅 i uczennica zrealizuje zespo艂owy projekt edukacyjny i przedstawi jego efekty przed szkoln膮 komisj膮 egzaminacyjn膮. Przygotowywane przez uczni贸w podczas zaj臋膰 szkolnych k贸艂 naukowych projekty wzajemnego nauczania b臋d膮 mog艂y stanowi膰 ko艅cowe projekty gimnazjalne.

Jakie efekty przyniesie Akademia Uczniowska? Efektem programu b臋dzie zwi臋kszenie kompetencji kluczowych uczni贸w w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych oraz w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dzi臋ki programowi wzro艣nie zainteresowanie uczni贸w i uczennic przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi.

Program jest realizowany do sierpnia 2014 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we wsp贸艂pracy z partnerami: Mi臋dzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Kom贸rkowej i Polsko-Ameryka艅sk膮 Fundacj膮 Wolno艣ci, wsp贸艂finansowany ze 艣rodk贸w Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spo艂ecznego, Priorytet III: Wysoka jako艣膰 systemu o艣wiaty, wdra偶any przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Koordynatorem projektu w naszym gimnazjum jest p. Anna Majcher.