Przez 16 dni gimnazjali艣ci klas I i II z terenu gminy 艢widnica uczestniczyli w projekcie 鈥濵oja EKOojczyzna鈥, badaj膮c m.in. pH wody, gleby oraz gatunki chronione. Efektem ich pracy jest ekologiczna mapa gminy 艢widnica.

EKO OJCZYZNA

W Schronisku M艂odzie偶owym w Lubachowie zorganizowano konferencj臋 podsumowuj膮c膮 projekt ,,Moja EKOjczyzna鈥, dofinansowany z Wojew贸dzkiego Funduszu Ochrony 艢rodowiska i Gospodarki Wodnej we Wroc艂awiu oraz z bud偶etu gminy.

- Przez 8 dwudniowych turnus贸w, gimnazjali艣ci z Gimnazjum im. Szarych Szereg贸w z Pszenna, Gimnazjum im. Ksi膮偶膮t 艢widnickich z Witoszowa Dolnego oraz Gimnazjum im. Unii Europejskiej wLutomi Dolnej uczestniczyli przez 120 godz. w zaj臋ciach  ekologicznych. 40 godzin to wycieczki tematyczne m.in. do Oczyszczalni Odpad贸w Zawisz贸w, szk贸艂ki le艣nej w Bojanicach, elektrowni wodnej w Lubachowie, stacji uzdatniania wody w Jagodniku oraz oczyszczalni 艣ciek贸w w Krzy偶owej. Nast臋pne godziny uczestnicy projektu sp臋dzili ju偶 w Szkolnym Schronisku M艂odzie偶owym w Lubachowie,  korzystaj膮c ze  specjalistycznego sprz臋tu: mikroskopy, lupy, czerpaki na wod臋, 艂opatki, odczynniki chemiczne, wykonuj膮c badania pH wody i gleby. Odbyli tak偶e spotkania z z przedstawicielami Nadle艣nictwa 艢widnica, Urz臋du Gminy 艢widnica oraz Dolno艣l膮skiego Zespo艂u Park贸w Krajobrazowych 鈥 m贸wi w贸jt gminy Teresa Mazurek

- Celem g艂贸wnym tego spotkania by艂o przedstawienie zebranych wynik贸w z przeprowadzonych zaj臋膰 i wycieczek tematycznych. Raporty sporz膮dzone przez uczni贸w przedstawiaj膮 aktualn膮 statystyk臋 stanu powietrza, gleby i wody oraz gatunk贸w chronionych w gminie 艢widnica. Uczestnicy stworzyli tak偶e ekologiczne mapy gminy 艢widnica 鈥 dodaje Agnieszka W贸jcik, kierownik dzia艂u Ochrony 艢rodowiska w Urz臋dzie Gminy.

/UG 艢widnica/