m艂odzi samorzadowcyZ pewno艣ci膮 w艣r贸d Was s膮 przyszli radni, so艂tysi wsi, a mo偶e i nawet kandydaci na w贸jta gminy 鈥 m贸wi艂a Teresa Mazurek podczas wr臋czenia statuetek w konkursie wiedzy samorz膮dowej o LAUR M艁ODEGO SAMORZ膭DOWCA.

Konkurs, adresowany do uczni贸w szk贸艂 podstawowych i gimnazjalnych, ma przybli偶a膰 uczestnikom tematyk臋 samorz膮du terytorialnego na przyk艂adzie gminy 艢widnica. Przygotowanie ich do aktywnego uczestniczenia w 偶yciu publicznym oraz przekonanie, 偶e w艂adza, w tym wypadku samorz膮dowa, to nie co艣 bardzo odleg艂ego, ale mechanizm, na kt贸rego kszta艂t mo偶na mie膰 rzeczywisty wp艂yw 鈥 dodaje w贸jt gminy.

Gospodarzem VII edycji by艂o Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. M艂odzie偶 wykaza艂a si臋 du偶膮 wiedz膮 o samorz膮dzie terytorialnym Gminy 艢widnica, odpowiada艂a na pytania fina艂owe, wype艂nia艂a druki urz臋dowe, rozpoznawa艂a obiekty z terenu gminy na zdj臋ciach i rozmieszczenia miejscowo艣ci gminy na mapie. Dodatkowo uczestnicy konkursu musieli wykaza膰 si臋 znajomo艣ci膮 radnych Rady Gminy, urz臋dnik贸w i ich kompetencji.

Celem konkursu by艂o przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o samorz膮dzie terytorialnym, pog艂臋bianie wiedzy o lokalnym i regionalnym 偶yciu spo艂ecznym, wzmacnianie patriotyzmu lokalnego i regionalnego 鈥 m贸wi El偶bieta Marci艅ska, dyrektor gimnazjum w Lutomi Dolnej.

Do rywalizacji stan臋艂o 9 dru偶yn (6 ze szk贸艂 podstawowych i 3 z gimnazjum), kt贸re musia艂y pokona膰 a偶 4 etapy. Nowo艣ci膮 tegorocznej edycji by艂y prezentacje multimedialne po艣wi臋cone liderom spo艂eczno艣ci lokalnej. W tym zaszczytnym gronie znale藕li si臋: w贸jt gminy Teresa Mazurek, przewodnicz膮ca Rady Gminy Regina Adamska, przewodnicz膮cy komisji bud偶etu i finans贸w Janusz Maruda, w艂a艣ciciel i tw贸rca muzeum broni i militari贸w w Witoszowie Dolnym Stanis艂aw Gabry艣, so艂tys so艂ectwa Mokrzesz贸w Mieczys艂awa Dubiel, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Grodziszcze Sztafeta Pokole艅 Justyna Sara-Hryncyszyn, prezes Stowarzyszenia Trzy Sosny Beata Szyszka, prezes OSP Lutomia Piotr B艂aszko. Uczestnicy przeprowadzali wywiady ze swoimi liderami a efekty ich pracy mo偶na by艂o zobaczy膰 w艂a艣nie podczas fina艂owych zmaga艅.

Ostatecznie statuetka LAUR M艁ODEGO SAMORZ膭DOWCA w kategorii szk贸艂 podstawowych pow臋drowa艂a do Szko艂y Podstawowej w Witoszowie Dolnym. II miejsce zdoby艂a dru偶yna ze Szko艂y Podstawowej w Lutomi Dolnej, a III uczniowie ze Szko艂y Podstawowej w Pszennie. Wszystkie pozosta艂e dru偶yny otrzyma艂y wyr贸偶nienia.
W kategorii plac贸wek gimnazjalnych: I miejsce zdoby艂o Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi, II miejsce Gimnazjum Witoszowie Dolnym, a III Gimnazjum w Pszennie.

Na siedem edycji konkursu, a偶 pi臋ciokrotnie laury za wiedz臋 o samorz膮dzie gminnym w臋drowa艂y do Szko艂y Podstawowej im. L. Wawrzy艅skiej w Witoszowie Dolnym oraz do Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pami膮tkowe dyplomy i upominki, a laureaci nagrody ksi膮偶kowe. Laureaci zdobyli upragnione trofeum LAUR M艁ODEGO SAMORZ膭DOWCA. Specjalne dyplomy i upominki otrzymali tak偶e nauczyciele przygotowuj膮cy m艂odzie偶.
Wr臋czenie statuetek dla finalist贸w odby艂o si臋 podczas LVII sesji Rady Gminy 艢widnica.

Tekst i zdj臋cie: strona internetowa Urz臋du Gminy