Jubileuszowa Giełda Edukacyjna za nami

jubileuszowa gielda edukacyjna
14 marca ruszyła XV Jubileuszowa Giełda Edukacyjna. Lokalne szkoły ponadgimnazjalne na terenie Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej promowały aktualną ofertę edukacyjną.

We współczesnym świecie bardzo istotną kwestią jest prawidłowo wybrana szkoła, a w przyszłości zawód, który stanowi gwarancję pewnego zadowolenia czy samorealizacji. Poprzez takie działania jak giełda edukacyjna młodzież ma okazję spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami konkretnych szkół, dzięki czemu ich decyzje staną się mądre i przemyślane – podkreślała Elżbieta Marcińska, dyrektor placówki.

Czytaj więcej: Jubileuszowa Giełda Edukacyjna za nami

Złoto Kacpra Jamrozika

Kacper Jamrozik wywalczył pierwsze miejsce podczas Otwartych Mistrzostw Polski w kickboxingu. Zawodnik na co dzień jest uczniem gimnazjum w Lutomi Dolnej i wychowankiem Fighter Klub Kaczmarek Grodowski.

kickboxing

Młody, skromny, spokojny – tak można w skrócie opisać ucznia klasy trzeciej Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej. – Sportem interesuję się od najmłodszych lat i jest on we krwi, nie wyobrażam sobie życia bez aktywności związanej z treningiem i bieganiem. Wszystko zaczęło się od walk oglądanych w telewizji. Potem wraz z bratem poszedłem na trening MMA i zostałem w klubie MMA Gryf Świdnica lecz tylko na pół roku. Następnie trafiłem do Fighter Klub Kaczmarek Grodowski. Nic nie przyszło samo, na to wszystko składają się godziny treningów i rozmowy z trenerami, którzy swoim doświadczeniem uczą mnie jak postępować, jak walczyć, a przede wszystkim jak być dobrym człowiekiem – wyznaje Kacper Jamrozik.

Kickboxer wspomina też swoje pierwsze zawody. – Czułem stres, niepewność, a jednocześnie chęć sprawdzenia siebie, czy podołam. Kickboxing nauczył mnie systematyczności, która pokazała, że tylko tak można osiągnąć wyniki. Poza tym zyskałem pewność siebie. Największym wsparciem są moi trenerzy, dzięki którym osiągnąłem swój największy sukces – zwycięstwo w Otwartych Mistrzostwach Polski w kickboxingu. Mistrzem nikt się nie rodzi, do tego celu jest daleka i kręta droga, a sukces zdobywany ciężkimi treningami daje największego „kopa” do działania! – dodajeKacper.

zdjęcie i tekst: Świdnica 24

Gabinet stomatologiczny stał się faktem

Trzeci gabinet stomatologiczny staje się faktem – mówiła wójt gminy Świdnica podczas uroczystego otwarcia gabinetu, tym razem przy centrum oświatowym w Lutomi Dolnej. Tylko w ostatnich 2 latach na darmową profilaktykę stomatologiczną przeznaczyliśmy blisko 50 tys. zł z budżetu gminy, kierując nasze działania przede wszystkim do wszystkich uczniów szkół podstawowych(...)

W czasach, gdy o powrocie dentystów do szkół wyłącznie się mówi, władze gminy Świdnica podejmują skuteczne rozwiązania oferując uczniom gminnych placówek oświatowych darmową profilaktykę stomatologiczną. W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym 10 tys. zł na program „Moje zdrowe ząbki”. W 2014 na darmowe wizyty u stomatologa przeznaczono kolejne 37 tys. zł. W tym roku na zadania związane z realizację programów profilaktyki zdrowotnej zaplanowano 60 tys. zł. Wszystkie te środki pochodzą z budżetu gminy.

Na chwilę obecną nowy gabinet stomatologiczny w Lutomi Dolnej będzie przyjmować pacjentów we wtorki i czwartki w godz. od 14 aż do ostatniej osoby i świadczyć usługi na poziomie gabinetu prywatnego. Prowadzimy rozmowy z NFZ o dodatkowy kontrakt na usługi bezpłatne. Rejestracja tel. możliwa jest pod nr tel. 662187767, a lek. stom. będzie pan Zdzisław Dudek – zapewnia Krystyna Werner z NZOZ WERMED.

Tekst: strona internetowa Gminy Świdnica

KLIKNIJ TU, ABY OBEJRZEĆ FILMIK

Dzieci nie próżnują

Dla większości dzieci i młodzieży ferie zimowe to czas zasłużonego wypoczynku. Jednak uczniowie z Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej postanowili ten okres przeznaczyć na inwestycję w wiedzę z zakresu ekonomii. Po raz drugi uczestniczą w projekcie "Na własne konto", finansowanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Na realizację całego programu gimnazjaliści z Lutomi Dolnej wraz z opiekunami wykorzystają kwotę 5 tys. zł.

W pierwszym tygodniu ferii, grupa 16 gimnazjalistów pod opieką nauczycielki Edyty Zerki i studentki Roksany Smoleń, uczestniczyć będzie w zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. Poprzez zabawę i gry edukacyjne uczestnicy programu poznają podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie.

Uczniowie odwiedzą bank, gdzie zapoznają się z działalnością instytucji oraz zasadami korzystania z oferty usług bankowych. Podstawy przedsiębiorczości młodzi ludzie poznają w przedsiębiorstwie, gdzie będą mieli możliwość zobaczyć jak działa firma- mówi dyrektor szkoły Elżbieta Marcińska.

Podczas II semestru uczniowie, wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce, przygotują pracę konkursową - młodzieżową gazetkę ekonomiczną skierowaną do społeczności lokalnej oraz biznesplan jej wydania. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na finał konkursu do Warszawy, gdzie będą rywalizować o roczne stypendia edukacyjne.

• dyrektor mgr Elżbieta Marcińska
  • zastępca dyrektora mgr Jolanta Romańczuk